Kızılcabölükspor Bilgi Bankası

Kızılcabölükspor, 1982 yılında Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı Kızılcabölük Kasabası’nda kurulmuş olan futbol kulübüdür.

Sarı-Kırmızı renklere sahip olan Kızılcabölükspor, taraftarları arasında Mekikspor olarak da adlandırılmaktadır.

Mekikspor ismi nereden gelmektedir?

Kızılcabölükspor tarihi aslen 1982 öncelerine dayanmaktadır. İlk olarak kaymakamlık turnuvalarında Kızılcabölük gençlerinin oluşturduğu takım Mekikspor ismiyle temsil edilmiştir.

Kızılcabölük, 600 yıllık bilinen tarihiyle yüzyıllardır dokuma yapılan ve bu sektörde kendini duyurmuş bir tekstil kasabasıdır. Mekik, el ya da otomatik dokuma tezgahlarında atkı ya da argaç denilen ve enine olan iplikleri, uzunlamasına olan arışların arasından geçirmeye yarayan masuralı araçtır. Dokuma tezgahında ipliğin dokunmasındaki en önemli parça Mekik’tir. Bu sebeple dokumacılığın temel geçim kaynağı olduğu beldemizin takımının ilk ismi Mekikspordur. Mekik’in hikayesi de buradan gelmektedir.

Takımın taraftar topluluğu kendisine “Mekik Gençlik” ismini seçmiştir.

Yıllarca Denizli Amatör Liglerinde boy gösteren Kızılcabölükspor, Denizli Amatör takımlarının zorlu deplasmanı olmuştur.

Kızılcabölükspor, 2009-2010 sezonunda Belediye Başkanı Abdülkadir Uslu’nun attığı adımlarla  Denizli 2. Amatör Ligi’nde şampiyon olarak Denizli 1. Amatör Ligi’ne yükselmiştir.

2010-2011 sezonu 1. Amatör Lig’de profesyonel bir ekiple çalışmaya başlayan Kızılcabölükspor, tam gaz ilerleyerek hedefi 3. lig olarak koymuştur ve aynı sezon Denizli Süper Amatör Lig’e yükselmiştir.

Bir yandan altyapıya da önem veren Kızılcabölükspor, 2011-2012 sezonunda Denizli Süper Amatör Lig’de adeta fırtınalar estirmiş ve Play-off müdacedesinde Bölgesel Amatör Lig’de mücadele etme hakkını elde etmiştir.

Bölgesel Amatör Lig’de Osman Duran başkanlığında yola çıkan Kızılcabölükspor, yaptığı transferlerle 2012-2013 ilk transfer döneminde Amatör camiasında büyük ses getirmiştir. Kurulan takımın başarısı ilk 5 hafta namağlup olmakla doğru işler yapıldığının göstergesi olmuştur.

Osman Duran’ın etrafında toplanan Kızılcabölükspor gönüllüleri Denizli’de görülmemiş bir takım kurarak adeta ligin tozunu dumana kattı ve 2012-2013 sezonu Bölgesel Amatör Lig 7. grupta şampiyonluğunu ilan etti. Kurdukları müthiş takımla Denizli’ye 3. profesyonel takımı kazandıran Kızılcabölüksporlular, Denizli’nin de gururu oldu. Oynadığı 28 maçta sadece 2 beraberlik alan Mekik 20 galibiyet ve 6 beraberlikle ligi şampiyon bitirdi ve 3. Lig’e çıktı. Attığı 73 golle ligin en fazla gol atan takımı durumunda bulunan Kızılcabölükspor yediği 18 golle de en az gol yiyen takım ünvanını Bozyaka Yeşiltepespor ile paylaştı.

Ligin ilk 5 haftası mağlubiyetle tanışmayan Kızılcabölükspor 6. hafta Antalya deplasmanında Muratpaşa Belediyespor’a 3-2 mağlup olarak BAL Ligi’nde ilk kez mağlubiyetle tanıştı. Ardından 6 hafta daha mağlup olmayan Mekik bu sefer kendi evinde Bozyaka Yeşiltepespor’a 2-1 mağlup oldu. Bu iki mağlubiyetten başka yenilgi yüzü görmeyen temsilcimiz topladığı 66 puanla Denizli’yi sevince boğdu.

Sakatlıklara, masa oyunlarına, kumpaslara ve verilmeyen desteklere karşı Kızılcabölüklüler büyük bir birlik beraberlik örneği gösterdiler ve bu özveri ile Kızılcabölükspor 3. Lig’e çıktı. Bu sonuçla Kızılcabölükspor ard arda 4. şampiyonluğuna ulaştı ve 4 yılda 4 lig’i yükselerek geçti.

Kızılcabölükspor, 2012-2013 sezonuna kadar  maçlarını Tavas İlçe Stadı’nda oynadı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Kızılcabölük’e yüksek özelliklere sahip bir stad yapımını üstleneceğinin bildirmesi adeta Kızılcabölükspor’a 3. Lig hediyesi olarak geldi. Kızılcabölükspor, 2013-2014 sezonunda Stad yapımının bitirilmesine kadar Denizli Doğan Seyfi Atlı Stad’ında mücadele edecek.